Мобілізація, тарифи, зміни для водіїв. Що для українців зміниться з 1 травня.
сьогодні, 06:00
356

Журналіст
Шосталь Олександр
сьогодні, 06:00
356

Перший день травня 2025 року принесе в Україну значні зміни, які вплинуть на різні аспекти життя громадян. Від комунальних тарифів та пенсійних виплат до правил дорожнього руху та трудових відносин - травень стане місяцем нововведень, які потребують уваги кожного українця. Про основні зміни в Україні з 1 травня розповідає "Главком".
Комунальні тарифи
Одна з найчутливіших тем змінюється у сфері житлово-комунальних послуг. Тариф на електроенергію для населення залишиться на рівні 4,32 грн за кіловат-годину. Але з 1 травня 2025 року скасовується пільговий тариф для споживачів, які використовують електроопалення. До 30 квітня цього року для цієї категорії споживачів діяв тариф 2,64 грн за кВт-год при споживанні до 2000 кВт-год на місяць.
Тариф на газ для населення не зміниться і становитиме 7,96 грн за кубометр. Ціна залишиться такою до 30 квітня 2026 року.
Субсидії
З 1 травня починається новий період призначення субсидій, який триватиме до 30 вересня 2025 року. Громадяни, які вже отримували субсидії, отримають автоматичне перерахування розміру субсидій, якщо не відбулися зміни в майновому стані чи складі родини, а також якщо немає заборгованості за комунальні послуги.
Нову заяву на виплати потрібно подати у випадках, коли є внутрішньо переміщені особи в родині, орендодавці оплачують комунальні послуги, кількість реальних мешканців менша за зареєстровану або попередня субсидія на опалення становила 0 грн.
Заяви, подані в травні чи червні 2025 року, все ще дозволяють отримати субсидії з 1 травня 2025 року.
Пенсії
З 1 травня не передбачається підвищення пенсійних виплат. Проте, пенсіонери, які досягнуть віку 70, 75 або 80 років матимуть право на отримання вікових надбавок до пенсії, якщо розмір поточної пенсії не перевищує 10 тис. 340,35 грн.
Розміри вікових надбавок становлять 300 грн для осіб віком 70 років, 456 грн - для тих, кому виповнилося 75 років та 570 грн - для осіб віком 80 років.
У бензин додаватимуть спирт
З 1 травня 2025 року всі українські АЗС повинні додавати до бензину не менше 5% біоетанолу. Біоетанол - це спирт, який виготовляється із зерна і призначений для зменшення шкідливих викидів при використанні автомобілів. Вважається, що при 10% біоетанолу в бензині викиди аерозольних частинок зменшуються на 50%, а CO2 - на 30%, що сприяє зниженню забруднення повітря.
Така домішка використовується в Європі і, оскільки Україна активно імпортує паливо з ЄС, вже багато українських водіїв користуються бензином з біоетанолом.
Додавання біоетанолу не буде застосовуватися до бензину з октановим числом 98 і вище, а також до бензину, який постачається для Міністерства оборони, Державного резерву та створення мінімальних запасів нафти і нафтопродуктів.
Зелений колір на світлофорах
З 1 травня набуде чинності новий стандарт ДСТУ, який передбачає, що колір світлофора замість зеленого буде смарагдовим. Таке рішення спрямоване на покращення видимості сигналу та підвищення безпеки на дорогах. Замість суцільних стрілок з'являться шевронні (зелені на чорному фоні), які будуть помітнішими. Також будуть встановлені таймери зворотного відліку часу, а також кнопки для виклику сигналу світлофора та пристрої для звукового оповіщення для зручного пересування людей з інвалідністю.
ФОПам
Підприємці, які належать до третьої групи спрощеної системи оподаткування, з травня 2025 року будуть зобов'язані використовувати нову форму звітності. Також у травні з'явиться термін першої сплати військового збору для цієї категорії підприємців.
Стартує основна сесія НМТ
14 травня починається основна сесія Національного мультипредметного тесту (НМТ), яка триватиме до 25 червня. Випускники, які не змогли взяти участь в основній сесії за певних обставин, зможуть пройти тестування під час додаткової сесії, що триватиме з 14 по 25 липня. Нововведеннями цього року є тестування з чотирьох предметів: українська мова, математика, історія України та один додатковий предмет на вибір.
Стипендія для курсантів військових вишів
Старшість стипендії для курсантів військових учбових закладів з 1 травня буде збільшено до близько 8 тисяч гривень. Випускники, які мають відмінні результати та проходять стажування, зможуть отримувати до 20 100 грн. Раніше, до травня, курсанти отримували грошове забезпечення від 2 880 гривень до 3 145 гривень.
В "Резерв+" нові відстрочки
8 травня в застосунку для військовозобов'язаних "Резерв+" з'являться два нових типи відстрочок від мобілізації: для осіб з тимчасовою непридатністю до служби терміном від 6 до 12 місяців та для громадян, у котрих чоловік або дружина перебуває на службі, а також є дитина віком до 18 років. Також планується вводити можливість сплачувати штрафи за порушення правил військового обліку зі знижкою 50% через застосунок "Резерв+" влітку.
ВЛК для обмежено придатних
Військовозобов'язані з позначкою "обмежено придатний" у військово-обліковому документі повинні пройти повторну військово-лікарську комісію відповідно до нових вимог законодавства. Офіційний термін проходження ВЛК закінчується 5 червня 2025 року. Отримати направлення на ВЛК можна через застосунок "Резерв+" або особисто в ТЦК.
Призов
Згідно з останніми змінами до законодавства, на 1 серпня призаву підлягають чоловіки віком від 18 до 60 років з досвідом військов
Читайте також
- Морозиво на честь померлого Папи Римського викликало ажіотаж у Римі
- Римо-католицький єпископ пояснив, який Папа потрібен після Франциска
- Мобілізація та проходження ВЛК: що змінюється з 1 травня
- Виконував бойові завдання на Донеччині. Згадаймо Віктора Власенка
- Масове отруєння в Туреччині: 53 школярі потрапили до лікарні
- Рада директорів Tesla шукає заміну Маску – WSJ