НБУ попередив українців: які банкноти підробляють найчастіше.


Рівень підроблення банкнот зріс, але економіці не загрожує
Національний банк України повідомив про помірне зростання рівня підроблення банкнот національної валюти у 2024 році. Проте ця ситуація не становить загрози для економіки країни.
За офіційними даними, у 2024 році на один мільйон справжніх банкнот гривні припадало 5,1 підробленої банкноти, що менше, ніж у 2021 році (7,1). У країнах Європейського Союзу ситуація ще гірша: на мільйон справжніх банкнот євро припадає близько 16 підроблених.
Зростання активності фальшивомонетників пояснюється їхньою адаптацією до умов воєнного стану та спробами перевірити ефективність банківської та правоохоронної систем. Найчастіше підробляли банкноти номіналом 500 гривень, які становили 78% від усіх вилучених підробок, та 200 гривень - 18%. На інші номінали припало лише 4% підробок.
Важливо зазначити, що більшість підроблених банкнот - це купюри старого зразка. Банкноти нового зразка складають лише 5,5% від загальної кількості виявлених підробок.
У разі іноземної валюти, серед виявлених підробок переважають долари США - 93%. Найчастіше підробляли банкноти номіналом 100 та 50 доларів. На євро припадає лише 7% підробок, серед яких найбільш популярними для підробки були номінали 200, 100 та 50 євро.
Національний банк активно співпрацює з правоохоронними органами для протидії розповсюдженню підроблених грошових знаків. Зокрема, ведеться спільна робота з Бюро економічної безпеки України, Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України та експертними установами профільних міністерств.
Громадяни можуть звертатися до банків для проведення безкоштовної експертизи, якщо мають сумніви щодо справжності банкнот. Справжні гроші повертаються власникам, а підроблені забираються без відшкодування їхньої вартості та передаються правоохоронним органам для подальшого розслідування.
Щоб захистити себе від підроблених банкнот, НБУ рекомендує здійснювати валютно-обмінні операції через ліцензовані пункти обміну валюти та уважно перевіряти захисні елементи банкнот. На кожній купюрі гривні налічується понад 20 елементів захисту.
Читайте також
- Тотальний облік українців: які дані призовників внесли до електронного реєстру
- Перехід на зимовий час: українцям прояснили ситуацію з переведенням годинників
- "Допомога жертві": Кульпа розповів про подальші дії Трампа на переговорах
- В Україні стартував сезон кліщів: вчені дізналися, яка група крові їх приваблює
- Названо смартфони з найпотужнішими батареями: флагмани та бюджетники 2025 року
- Власникам великих квартир та будинків доведеться розщедритися: який податок потрібно заплатити у 2025 році